Xi State Tennessee

Delta Kappa Gamma Society International

First Timers

Presidents

 

Legislative Committee

International 2018

 

Order of the Rose

Officers

themed object
Tennessee
  • Applications for Beginning and Advanced Leadership are available in Forms
  • Website Compliance must be completed by October 31

 

get in touch

Application Available

Leadership is the key

Beginning and Advanced Leadership Applications are available in Forms. Beginning Leadership is Oct 19-20, 2018 and Advanced Leadership is March 15-16, 2019 Copyright: <a href='https://www.123rf.com/profile_trueffelpix'>trueffelpix / 123RF Stock Photo</a>

Xi State Convention 2019

Join us

The Xi State Convention has been set for May 30- June 1, 2019. Mark this on your calendar.

 

Xi State Achievement Award Winner

Dr. Dorrie Powell

The 2018 Xi State Achievement Award winner is Dr. Dorrie Powell pictured here with the chair of Achievement Award committee--Wynona Dye.

 

 

What'sNew

WebWatchers:

Pictures from Creative Arts Retreat are posted here

 

 

So much fun

Creative Arts Logo

Explore Dream Discover--The Xi State Creative Arts Retreat was great fun. Photos are posted here.

Webmaster Found

Jaime Kerns

Congratulations to Jaime Kerns for being named the new Xi State Webmaster.

 

Committee Chairperson

 

Committee Chairpersons 2017-2019

 Email help is found at the bottom of the page.

Achievement Award: Vicki Mackzum Members include: Wynona Dye, Bea Lyons, Betty Only, and Amy Wood.

Arts and Personal Enrichment: Angela Galloway Members include: Mary Martin, Myra Martin, Rosemary Ragan, Becky Sanderson, Myra Sowder, and Terri Tims.

Awards: Judy Sanders Members include: Bethany Billingsley, Jeanetter Brandon, Wynona Clayborne, Carolyn Cox, Janice Stooksberry, and Cindy Young.

Bylaws & Rules: Dr. Kathy Kester Members include: Irene Archambault, Karen Flowers, Paula Marshall, Linda McCrary, Cami Mitchell, and Fran Young.

Chapter Strengthening: Dr. Dorrie Powell Members include: Pat Aldridge, and Ann Davis.

Communications and Marketing: Brenda Oldham Members include: Dr. Dianne Anderson, Orlean Bauman, Karen Edmison, Elaine Harper, Judith Kerley, Carolynne Moss, Brenda Oldham, Doris Hendrix, and Candyce Sweet.

Convention Steering: Michelle Steen Members include: Tessey Bell, Renee Flowers, Jo Price, Cissy Riley, Beverly Smith, Janet Smith, and Kathy Smith.

Educational Excellance: Sherrie Collins Members include: Carla Caldwell, Nancy Hickey, Diana Homan, Deana James, Carol Moling, Kate Roovers, Stephanie Smith, Trish Stephenson, Martha Wolf, and Diana Womble.

Expansion: Betty Ball Members include: Sonya Glasser, and Doris Hendrix

Finance: Jane Eve Rayburn Members include: Kathleen Benedict, Shirley Bullard, Karen Garner,Tina Hilland June Reasons.

Historical Preservation:Cindy Tarkington Members include: Mary Darby, Melanie Richardson, Sharon Shadrick, and Tara Younger.

Leadership Development: Tracy Collier Members include: Kelly Diamond, Betsy Edmond, Audra Flippo, Deborah McDurmon, Beth Petty, Kristy Sherrod, Jensi Souders, and Amanda Watson.

Legislation: Joan Howell Members include: Dr. Krystal Kennedy, Alina Tompkins, Brittany Walker and Cherry Womack.

Membership: Marsha Brewer Members include: Donna Camper, Lisa Edwards, Carlene Ford, Becky Sadowski, and Chasity Ragsdale.

Nominations: Dr. Kathie Harned Members include: Carol Abernathy, Dr. Krystal Kennedy, Mary Evelyn Perkinson, Rachel Weir and Mary Jo Wilson.

Personnel Committee: Dee Dee Rives Members include: Wynona Dye, Carolyn Earnest, Dovie Kimmins, Dr. Kathy Kester, and Laura Evans.

Planning: Edna Clemons Members include: Peggy Bryant, Rosie Coleman, Pam Rumage, June Silver, Dr. Elaine Alexander, and Elaine Warwick.

Scholarship: Marsha Rains Members include: Star Adcock, Mandy Cannon, Lori Hoskins, and Susie Westbrook.

Special Events: Patsye Jones Members include: Judy Bailey-Ogle, Theresa Brown, Judy England, Pam Heintzman, Harriett King, and Andy Wright.

State Organization Projects: Allison Maynardand Kim Thurman Members include: Donna Catner, Pam Jeffries, Tammy Jones, Cindy Lynn, and Mary Pitts.

Vision Foundation: Sandra Pineault Chair, Holley Ziglar, Vice Chair, Nancy Davis, Treasurer

Area Directors: Pam Egeler, Area 1; Susan Young, Area 2; Marsha Carr-Talley, Area 3; Elaine McIntosh, Area 4; Brenda Oldham, Area 5; Lynn Caruthers, Area 6; Lynn Cole, Area 7; Jo Price, Area 8; Linda Eller, Area 9

 

*If you are trying to email one of the chairpersons and you have clicked on the name that is blue (hyperlinked), and all of a sudden, your computer wants you to use Outlook or gmail and neither of them are your email program, you can get the email address. Right click over the blue portion and left click copy email address. Then go to your regular email program and right click and click paste and you are ready to type the email. If you have any problems, do not hesitate to email me (Dianne Anderson)--andersond3851@gmail.com

slide up button